Cinsel Sağlık

Vajina Daraltma Nedir? Detayları Vajina Daraltma Hakkında Yorumlar ve bilinmesi gerekenler

Cinsel Bilim ·
Vajina Daraltma Nedir? Detayları Vajina Daraltma Hakkında Yorumlar ve bilinmesi gerekenler

Vajina Daraltma ( bilimsel adı Vajinoplastiya , Halk arasında vajina sıkılaştırma, vajina gençleştirme ), Genital bölgede sıkıştırma amaçlı yapılan cerrahi operasyonlardır. Son dönemlerde oldukça fazla başvurulan vajina daraltma genellikle normal doğum yapmış kadınlar tarafından talep edilmektedir.

Zor doğumlar veya çoklu doğumlar nedeniyle genişleyen vajina, cinsel ilişkide istenen tatminliği verememektedir. Hatta vajina ve klitoriste şekil değişiklikleri de gözlenmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı plastik cerrahlar ve jinekologlar tarafından bu bölgeye genital estetik uygulanabilmektedir.

Vajina Daraltma İşleminin Detayları

Mutlaka hijyenik bir ortamda yapılması gereken daraltma işlemi, bölgesel veya genel anestezi altında yapılmaktadır. İşlem süresi genetik bölgenin alanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Operasyon sırasında öncelikle vajina bölgesindeki fazla deriler alınır. Ardından da bu bölgedeki kas ve dokular özel bir yöntemler sıkıştırılır.

İşlemde kullanılan dikişler eriyebilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple vajina daraltma işleminden sonra herhangi bir dikiş alımına gerek duyulmaz. Kanama risklerine karşı birkaç saat gözlem altında tutulan hasta aynı gün taburcu edilmektedir.Hasta cinsel rutine ise 4 hafta ile 6 hafta arasında dönebilmektedir.

Operasyon sırasında ve sonrasında şiddetli ağrılarla karşılaşılmaz. Hissedilen ufak ağrılar için de hafif dozda ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak hasta mutlaka doktorunun verdiği reçeteye uymalıdır. Daraltma işleminden sonra bu bölgenin temiz tutulması da oldukça önemli bir noktadır.

Vajina Genişlemesi Belirtileri

 • Vajina genişlemesi bir kaç çeşitli belirti ve bulgularla ortaya çıkar. Bunlar;
 • İlişki sırasında istenmeyen seslerin duyulması,
 • İlişki sırasında vajinanın penisi kavrayamaması,
 • Cinsel hazda azalma,
 • Genişlemeye bağlı sık vajinal enfeksiyonlar.
 • Cinsel birleşme sırasında henüz temas olmadan korku ve endişe hissediyorsanız

Genişlemiş bir vajina ilişki sırasında yeterli sıkılığa ulaşamadığı için penisi tam kavrayamaz. Vajina genişlemesi vajinanın içinde sürtünmenin azalmasına yol açar. Bu da ilişki sırasında karşılıklı alınan hazzın azalmasına neden olur. Bir diğer problemde vajina genişlemesi olan bir bayanda ilişki sırasında vajina içine hava girmesine bağlı istenmeyen kötü seslerin oluşmasıdır. Bu sesler ilişki sırasında konsantrasyonu bozar ve orgazmı olumsuz yönde etkiler.

Vajina genişlemesi olan kişilerde vajina içindeki normal mukozal sekresyonların dışarı atılımı bozulur. Bu da sekresyon ve salgıların vajina içinde birikmesine yol açar. Vajina içinde biriken bu salgı ve sekresyonlar normal vajinal floranın bozulmasına ve vajinit gelişmesine yol açar. Vajina daraltma ameliyatı tüm bu problemlerin ortadan kalmasını sağlar.

Vajina Daraltma Operasyonuna İhtiyaç Duyulan Sebepler

Vajinoplasti en çok normal doğum sebebiyle talep edilse de bu operasyonun kullanıldığı sayısız alan bulunmaktadır. Cinsel ilişkide duyulan seslerin giderilmesi, önceden yapılan genital estetik izlerinin tedavi edilmesi bu alanlardan bazılarıdır.

Ayrıca idrar torbasında ya da bağırsaklarda meydana gelen sarkmalar da bu yöntem ile tedavi edilebilmektedir. İşlem sonrasında cinsel ilişki hazzında ve kadın öz güveninde belirgin bir artış görülmektedir.

Vajina Daraltma Yaptırdığım Belli Olur mu?

Vajina daraltma ameliyatı vajinanın dış kısmına uygulanan bir opearsyondur. Vajina dışarıdan bakmakla görülmez. O nedenle vajina daraltma ameliyatı geçiren birinin iyileşme dönemi sonrası dışarıdan bakmakla bu cerrahi operasyonu yaptırdığı anlaşılmaz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Vajina daraltma yaklaşık 30-45 dk kadar sürer.

Vajina Daraltma Ameliyatı Riskleri

Vajina daraltma ameliyatı düşük riskleri olan bir ameliyattır. Bunlar;
Kanama,

 • Akıntı,
 • Enfeksiyon riski,
 • Dikişlerde açılma,
 • Komşu organ ve doku yaralanması.
 • Vajinanın fazla daraltılması sonucu cinsel ilişki esnasında ağrı duyulması,
 • Doktorun önerilerine uyulduğu ve genital bölge temizliğinin güzel yapıldığı durumlarda ameliyat sonrası komplikasyonlar oldukça nadir görülür.

Ameliyat Sonrası Tekrar Vajina Genişler Mi?

Vajina daraltma ameliyatından sonra doğum olursa vajina tekrar genişleyebilir. Ancak normal doğum olmadığı müddetçe tekrar genişleme olması beklenmez. Sigara kullanımı, kronik hastalıklar, kötü beslenme ve stresli yaşam vajinal sıkılığın azalmasına yol açabilir.

Vajinanın Genişlemesi Önlenebilir Mi?

Vajina genişlemesi kısmen önlenebilir. Ancak fazla sayıda normal doğum yapmış bayanlar da ne kadar egzersiz yapılsa ya da dikkat edilse vajina genişlemesi yine de olabilir. Vajina genişlemesini önlemek için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek, sigara kullanmamak ve pelvik taban kaslarını kuvvetli tutmak için ara ara vajina daraltma egzersizleri yapmak uygun olacaktır.

Vajina daraltma egzersizleri içinde en faydalı olanı Kegel egzersizleridir. Kegel egzersizleri küçük tuvalet sırasında idrar yaparken 3-5 kez idrarın tutulup bırakılması şeklinde uygulanır. Bu egzersiz pelvik taban kaslarını kuvvetlendirir. Tuvalet bittikten sonra bu egzersizlerin birkaç kez daha tekrarlanması kasları iyice kuvvetlendirir.

Bir diğer egzersiz şekline istemli olarak vajinal kasların birkaç saniye kasılı tutup gevşetilmesidir. Bu şekilde 10-15 kez bu hareketi tekrarlamak vajinal kasları kuvvetlendirir. Bu egzersizlerin günde 2-3 kez uygulanması önerilir.

Vajina içine parmak yerleştirip vajinal kasların sıkılması ile de vajina daraltma egzersizleri yapılabilir. Tek ya da iki parmak kullanımı ile bu egzersizler uygulanır. Aynı istemi vajinal kasılma içeride penis varken de yapılabilir. Vajina daraltma egzersizlerinden fayda görmek için düzenli olarak 6 ay boyunca uygulamak gerekir. Egzersizlerin etkisi 1,5-2 ay içinde kendini gösterir.

Vajina Daraltma Operasyonunda Yeni Yöntemler

Tıp alanında yaşanan gelişmeler ile birlikte vajina daraltma lazer yöntemi de kullanılmaya başlamıştır. CO2 adı ile anılan lazer operasyonları uygun hastalara uygulanmakta ve başarı sonuçlar elde etmektedir.
Bu yöntem cerrahi operasyona kıyasla neredeyse on kat daha hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Tedavi işlemi 6 haftalık periyotlarla toplamda 2 seanstan oluşmaktadır.

50 Yaşından Sonra Sağlıklı Bir Cinsel Yaşam Sağlamanın 50 Yolu
Penisiniz İçin En İyi 13 Gıda
Cinsel İlişki Süresi Nasıl Uzatılır?


Haber Bülteni

Sağlıklı Cinsel Yaşam Hakkında Bilgilerden Haberdar Olmak İçin!